JoeConcept.

Instagram chce konkurovat Youtube

20 June, 2018

JoeConcept

By Jozef Daňo

Víte o tom, že Instagram překonal hranici miliardy uživatelů dříve jak samotný Facebook? Nedávno to Instagram zveřejnil, pyšný na to jak rychle roste.
Instagram nedávno představil novinku, NOVOU službu, která by měla být konkurencí YouTube. Tento nový update se jmenuje Instagram TV a najdeme ho pod aplikací IGTV.

Na to, abyste si vychutnali tuto novinku, nemusíte stahovat samotnou aplikací. Vše máte k dizpozici v běžné aplikaci Instagram. Tvůrci to implementovali do pravého horního rohu, hned vedle zpráv. Stačí jedno kliknutím a nacházíte se v rozhraní IGTV.

Kdo vymyslel tento boj ?

Na Instagram TV budete moci prohlížet videa od uživatelů, které sledujete. Po novém se Vám tam budou zobrazovat i noví uživatelé z integrovaného vyhledávání. Chybět nebude ani část populární, která má odrážet něco jako “trendy” na YouTube.

Po vytvoření svého kanálu již můžete přidávat svá videa. Podobně jako u YouTube mají uživatelé možnost komentování. Rozdíl od YouTube je v tom, že možnost “nelíbí” tady nefunguje.

Konkureční boj odstartoval fakt, že uživatelé Instagramu stráví většinu času sledováním Instastories. Tato funkce je omezena časově. Instagram pro tento problém poskytuje v novince IGTV nahrávání videí až s délkou 60 minut.

Ano, je jasné, že Facebook se netají tím, že si chce utrhnout část z koláče, kterým dominuje YouTube. IGTV se bude soustředit výhradně na mobilní rozhraní. Řekněme si upřímně. Mobilní vs. PC zobrazení? Procenta na mobilních zařízení jsou čím dál tím větší.

Instagram TV

Popravdě si nemyslím, že IGTV je v současné době nějaký konkurent YouTube. Nějakou dobu  to bude ještě trvat. No, kdyby zde nebyly takové plány, Instagram by se do této nové “bomby” nepouštěl.

Přemýšlím ještě nad praktičností dané funkce pro Česko, respektive Slovensko. Po  spuštění Instastories se spotřeba dat opět zvýšila. Je ale známo, že operátoři a poskytovatelé mobilního připojení podobný krok neudělali. Datové tarify zůstávají stejné, pokud nepočítáme nějaké zvýhodněné nabídky pro studenty, nevidím v tomto reálný posun dopředu. Nová funkce nám nabízí 60 minut videa od jednoho uživatele. Je to dost velký rozdíl od samotného 15 sekundového Instastories. I když ano, Instastories může být více od jednoho uživatele. Na druhé straně, ještě jsem se nesetkal s někým, kdo tam toho má na hodinu 🙂  Instagram a samotný Facebook kroky dopředu dělají, vytvářejí stále něco nového. Budu věřit, že tento trend a krok udrží i poskytovalo mobilního připojení, a nám už nebude bránit nic k tomu si vychutnat novinky, které přicházejí.